Güneykore'ye Gönderdiğim Hediyeler -Deniz KonseptiMerhabalar herkese iyi bayramlar dilerim
Bu yazımda cuma günü postaya verdiğim paketi anlatacağım. Kore Deniz Kuvvetlerinde çalışan sunbaemden daha önce bahsetmiştim. Bana gönderdiği paketi önceki yayınlarda bulabilirsiniz.


Sunbaenimin gönderdiği hediyelere karşılık sonunda bende paketimi postaya verdim, umarım hoşuna gidecek hediyeler seçebilmişimdir. Bu yazımda gönderdiğim hediyeleri açıklayacağım, gönderme işleminden bahsedeceğim ve tutarını merak edenler için açıklayıcı birkaç cümle daha ekleyerek merakınızı gidermeye çalışacağım. Başlayalım o halde!

------
Şekerli Türk kahvesi ve fındık aromalı kahve.
Dünyanın heryerinde nescafe bulunduğundan Kahve Dünyası'nı tercih ettim


Kuruyemişçiden aldığım fındık ezmeli gül kurusu.
Bu tür tatlar Türk kültüründe yaygın olduğu için arkadaşımda tatsın istedim :)


Elimde bulunan çaylardan birer tane gönderdim. Ihlamur, kiraz saplı ve kayısılı.
Bir pakette portakallı form bisküvisi gönderdim.


Bardak altlığı. Nazar boncuğu kültürümüzü tanıtmak adına tercih ettim.


Sticklerlar tamamiyle Türk kültürüne özgü. 
Bayrak ve nazar boncuklarından oluşuyor gördüğünüz gibi.


Paketin ilk hediyesi ozmo çikolata. Gemili olduğu için görür görmez satın aldım ve böylece kafamda bir konsept oluştu. Deniz konsepti. Bu tür hediyeler bulma arayışına girmiş oldum.


İzmir'i ve 9 Eylül'ü merak edipte araştırmak isteyebileceği türden mıknatıslar seçmeye çalıştım. 
Bir diğeri ise lazer kesim mıknatıs.


Kırtasiyede görür görmez aldım bu kalemleri de. Deniz konseptime oldukça uygun. 
Kurşun kalem olsa da hoş bir hediye olabileceğini düşündüm :)


İzmir'in pasaport iskelesinin resmedildiği sert karton kartpostalı da görür görmez aldım.
Konsept baya bir şekillenmeye başlamıştı. Fiyatı 3 lira


Küçük gemi maketi. Belki masasının üzerine koyar diyerek aldım. Fiyatı da çok uygun. 4 lira


Deniz konseptine kafayı takmışken her şey mavi olunca aldığım sabunu ve kutusunu da mavi seçtim. Kapağı çini desenli doğal zeytinyağlı sabun. Kutunun altında da ingilizce açıklaması var. 
Made in Turkey ;)
Fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 5 lira

 

Gönderdiğim paketin üstünü Türk kültürüne özgü stickerlarla süsledim. Bu stickerları internette bulup kırtasiyeden parlak renkli ve yapışkanlı A3 kağıdına çıkartabilirsiniz. Gönderme işleminden bahsedecek olursam;
Özenerek hazırladığım paketin ulaşamama ihtimalinden endişe ettiğimden paketi KAYITLI gönderdim.Kayıtlı paketin ne olduğunu bilmeyenler için şu şekilde açıklayayım: Ekstra 5 lira kadar bir ücret veriyorsunuz ve bunun karşılığında size numara veriyorlar. Verdikleri numarayı PTT GÖNDERİ TAKİBİ kısmından girerek paketinizin adım adım nereye ulaştığını görebiliyorsunuz. Karşı tarafa ulaştığındaysa Teslim Edildi yazısı beliriyor. İnternete bu bilgileri girmekle yükümlü olduklarından paketinize karşı bir kat daha ilgili oluyorlar. Bu sebeple içim daha rahat ediyor.

Gönderi ücretinden bahsedelim birazda;
Benim pakeetim 540 gram tuttu. Gönderilecek paketler hassas terazide ölçülüyor ve ücreti hesaplanıyor. Paketi bir de kayıtlı gönderdiğim için 41.95 lira tuttu. Ücret oldukça fazla bir öğrenci için. Paketin içindekiler içinde masraf ediyorsunuz bir de gönderi ücreti fazla olunca canınız sıkılabilir. Yine de ayda yılda bir yapıldığı için hoş karşılanabilir. Türk kültürünü dünyaya yaydığınızı ve karşı tarafın hediyelerinizi görünce mutlu olduğunu düşünerek tatmin olabilirsiniz.

Değinmem gereken bir diğer konu, 
Arkadaşınız eğer adresini Kore alfabesiyle yazdıysa, Latin harfleriyle de yazmasını isteyin yoksa PTT'de zorluk çekebilirsiniz. Adresi sisteme girmeleri gerektiği için görevli memur Latin harfleriyle adresi istiyor sizden.

Eğer ki sormayı unutursanız ve cevap almak için vaktiniz yoksa,
Arkadaşınızın adresini naver translate e yazın. Kutunun içinde a harfi olan simgeye basın. ''Phonetic''
Bu kısım adresi Latin harflerine çevirmenizi sağlayacak.

Örnek olarak;Sol altta gördüğünüz bana verilen Kayıtlı Paket takip numarası. Aynısı, PTT'de doldurulan kağıdın üzerine yapıştırıp size veriyorlar, o şekilde takip edebiliyorsunuz. Bu da örnek olarak eski postalarımdan biri. 


Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Sorunuz varsa sorabilirsiniz. Paketi ve konseptimi nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Tekrardan herkese iyi bayramlar, kucak dolusu öpücükler :)

Yazımı beğendiyseniz +1'lemeyi ve blogumu takip etmeyi unutmayın desteğinizi bekliyorum :)


Yorumlar

 1. Ya, her şeye bayıldım! Bende mektup arkadaşlığı yapıyorum. :) bloğunu yeni keşfettim ve çok beğendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle 3-5 kişiyle mektup arkadaşlığı kurmanı tavsiye ederim çok eğlenceli oluyor hediye hazırlama süreci ve gelen hediyeleri inceleme anı :)
   beğenmene sevindim :)

   Sil
 2. Yiyecek bir şey göndermek sıkıntı olmuyor mu mesela çikolata erimez mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ezilecek türden çikolatalar diğer hediyeleri de etkileyebiliyor ama çikolata paketi korumalıysa sorun olmuyor, bazen yiyecekleri paketleri üzerinden tekrar paketliyorum havalı paketlerle. Sorun çıkmadı bu zamana kadar, Almanya'dan çikolata gelmişti sağlamdı arkadaşım paketlemiş kendisi. başka yiyecekler de vardı incelemek istersen: http://postamvar.blogspot.com.tr/2016/09/almanyadan-gelen-hediye-kolisi.html

   Sil

Yorum Gönder